Hurdanızı Satarken

Hurdanızı Satarken


Hurda Satımlarınızda Bilmeniz Gereken Noktalar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde kaynak açığının artmasıyla, dünyayı bekleyen maden yokluğu tehlikesiyle karşı karşıya kalınınca geri dönüşüm çalışmaları da önem kazanmaya başladı.  Geri dönüşüm çalışmaları kağı alanından kartona, pil atıklarından plastik şişe atıklarına kadar birçok alanda yapılmaya başlandı.  Değerli madenlerin tüm dünyada azalmasıyla birlikte yeni madenler kullanılırken, ağır ve metal sanayide işlenirken daha dikkat edilmekte, atık toplama alanlarında biriktirilmektedir. Her birisi yeniden farklı alanlarda kullanılacak olan bu hurdaların alımları hurda alım fabrikaları tarafından gerçekleşmektedir. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda hurdalarınızı değerinde fiyatlarla alarak müşterilerini mağdur etmeyen firmalar hurda fiyatlarını değişen kurlara göre düzenleyerek geniş alandaki müşteri portföyüne hizmet vermeyi hedeflemektedir. Firmalar tarafından tek tek ayrılmakta olan hurdalar ise birçok sektörde ham madde olarak kullanılmak üzere hazırlanmaktalar.

Hurda Fiyatları
Hurda Fiyatları

Ülkemizde Hurda Malzeme Alımları Hakkında Bilinmeyenler

 

Ülke çapında hurda makinadan, hurda motora, hurda demire kadar hurda tüm malzemelerin alımını yapan firmaların sayısı da beklentileri karşılayabilmek adına arttı. Firmalar her türden atıkları geri dönüşüm çalışmasıyla tekrar kullanılabilir hale getirirken bir yandan da satıcıların atıklarını para kazanarak değerlendirmelerini sağladı. Hurda alımı yapan şirketler hurdaları ülkenin dört bir yanından nakliye bedeli ve sıkıntısı olmaksızın almakta, satıcılara kolaylık sağlanmaktadır. Hurda fiyatları değişen borsa kur fiyatlarına göre düzenlenmekte, ortalama 3 ile 4 gün arasında değişiklikler göstermektedir.

Hurda Toplama Merkezleri ve Fabrikalar

İstanbul başta olmak üzere ülkemizde büyük şehirlerde hurda toplama merkezleri bulunmakta, özel ve kamu kurum kuruluşlarından atıklar toplanıp tekrar kullanılmak üzere geri dönüşüm çalışmalarına katılmaktadır. Örneğin hurda makinaların alınması ise makinaların dışındaki plastik malzemeler, içinde bulunan değerli madenler, kablolara göre değerlendirilmekte, fiyatları belirlenmektedir. Hurda alüminyum fiyatları kalitesine ve değerine göre araiş alüminyum, imalat artığı, matbaa kalıbı, çıkma profil, alüminyum talaşı, alkoband soyması ve sert alüminyum olmak üzere ayrılmaktadır.

Borsa Verilerine Göre Değişen Hurda Alım Fiyatları

Alüminyum fiyatlarının inş ve yükselişleri borsaya göre devam etmektedir. Hurda makine fiyatlarında çeşit olmayıp değerleri tek fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. Hurda motorlarda ise hurda motor ve hurda sökülecek malzemenin değerleri ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Hurda kurşun fiyatları ise levha kurşun, yumuşak kurşun, sert kurşun olmak üzere üçe ayrılmakta, değerleri değişmektedir. Hurda nikal fiyatlarında imalat nikel, nikel çapağı, şablon nikeller olmak üzere üç çeşit nikel bulunmaktadır. Kalay kurdaları ise en değerli olan hurda çeşitlerindendir. Çıkma gümüş fiyatları ve eşya gümüşler 925 ayar olup hurdalarında kilogram fiyatları değişmektedir. Lehim hurdaları tek tip olup hurda fiyatlarında değişiklik gözlenmemektedir. Hurda fiyatları günlük olarak değişmekte olup firmalar tarafından fiyatlar sürekli olarak güncellenmektedir.

İnternet Sitesi Üzerinden Hurda Satış Bilgilerine Ulaşmak

Hurda fiyatları kaç TL diye firma firma sormaya gerek kalmadan gelişen teknoloji ile internet üzerinden fiyatlara erişilebilmektedir. Her türlü hurda atığının fiyatı ise alım yapan firmalara ait sitelerde mevcut. Firmalar ülkenin dört bir yanından kendilerine ulaşmaya çalışan müşterilerine hurda fiyatlarını web siteleri üzerinden sunmaktadır. Alıcılar ise fiyatları karşılaştırarak kendilerine en uygun firmalarla irtibata geçebilmektedir. Hurda kağıt çeşitleri; karışık kağıt, karton kağıt, beyaz kağıt, okul kitabı, bardak kağıtlar, kullanılmamış ve kullanılmış gazetelerden oluşmaktadır. En pahalı hurda kağıtları ise bardak kağıtlar oluşturmaktadır. Pet şişelerin hurdaları da yine hurda firmaları tarafından kabul edilmektedir. Hurda naylon alımlarında ise streç, beyaz, kirli naylonlar olmak üzere 3 çeşit naylon hurda alımı kabul edilmektedir.

Çeşitli Kategorilerdeki Hurdalar Ve Yan Ürünleri

 Hurda sarı fiyatlarında araişler, fermuar pirinç talaşları, çubuk talaş fiyatları, radyatör, su saati hurdaları kabul edilmektedir. Hurda plastikler ve hurda araç fiyatları tek tipten hesaplanmaktadır. Pleksi hurdalarında ise çeşitler şeffak, karışık ve renkli pleksiden oluşmaktadır. Akü hurdaları kabul edilmekte olup tek fiyat verilmektedir. Geri dönüşüm için kablo alınmakta olup çeşitleri antigron, ptt kablo içi dese, karışık kablo, ptt kablo içi yağlı deseden oluşmaktadır. Hurda ne kadar olursa olsun nakliye sıkıntısı yaşanmadan, firmalar tarafından her yerden alınmaktadır. Kola kutuları gibi çeşitli plastik şişeler geri dönüşümle kullanıma kazandırılan ürünlerdendir.

Değerli Dkp Ve Bakır Hurdaları

 

Hurda paslanmaz ve krom fiyatlarında da 7 çeşit ürün ve farklı kilogram fiyatları bulunmaktadır. Demir hurdaları dkp, exktra, 1.grup, toplama, teneke, talaş ve pik talaşı türlerinden oluşmaktadır. Hurda bakır fiyatlarında 6 ürün çeşidinin farklı fiyatları bulunmaktadır. Soyma bakır, kırkambar bakır, lama bakır, antkron kırma yani granür bakır, ttr kırma, bakır kızıl talaşı gibi ürünler bakır hurda türlerindendir. Bakırın kilogram fiyatı diğer madenlere göre oldukça fazladır. Hurda fiyatları güncel olarak müşterilere sunulmaktadır. Bronz ve çinko hurda türleri de geri dönüşüme ürün kazandıran hurda alım fabrikalarında kabul edilen türlerdendir.

Hurda Malzeme Alımları Ve Yan Ürünleri Hakkında

 

Alüminyum hurdalarında ise diğerlerine göre kilogram fiyatı en pahalı alüminyum çeşidi ofset matbaa kalıbı hurdalardır. Alüminyum telleri alüminyum hurda kategorisinde kabul edilmekte olup fabrikalarda işlendikten sonra geri dönüşümle tekrar kullanıma kazandırılmaktadır. Bazı belediyeler kamu kurum kuruluşlarından ve özel kurumlardan hurda kartonlar toplamakta, geri dönüşümle renkleri silinerek tekrar kullanıma açılmaktadır.  Dkp demir hurdaları ise imalat sanayisinde kesim işlemleri sonucunda ortaya çıkan ve sac artıklarınn kıyılarak kırpıntı haline gelmiş formlarıdır. Demir grubunda kilo fiyatı en fazla olan ürün olup, depolanması ve işlenmesi açısından oldukça kolay olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Haddeleme işlemleri sonucunda ortaya çıkan lokum formundaki uç ve baş artıklarıdır. Kütük, levha, konstrüksyon, blum ve benzeri çelik imalat artıkları ile oluşmaktadır.  Dkp hurda kilosu değişen aralıklarla müşterilerden alınmaktadır.

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir